Submediteranska je klima uvjetovala sastav flore (biljnog) i faune (životinjskog svijeta). U ravničarskom dijelu sela nalazi se nešto šuma i livada, a na brežuljkastom dijelu makija i polužbunovi sa kserofitnim vrstama (biljke koje su prilagođene na dugotrajnu sušu). U vrtačama i docima, plodna je zemlja pogodna za uzgoj svih vrsta povrća i voća. U šumama koje su po sastavu najbliže primorskoj listopadnoj šumi, među drvećem susrećemo najčešće hrast medunac (dub), hrast kitnjak (lipikaš), cer, obični grab, jasen, a može se naći i drugo drveće kao što su: klen, oskoruša, brekinja, divlja jabuka, divlja kruška, rašeljka, lipa…
Pored drveća u šumi, naročito na rubovima i čistinama nalazimo i grmove: lijeska, divlja ruža, crni trn, glog, kupina, drijen i drača.
Plodove grmova koristimo na razne načine (svježi za jelo, sokovi, čajevi).
Kadulja
Među biljkama naročito su važne i interesantne ljekovite i medonosne vrste. Od ljekovitih biljaka nalazimo dosta brojne vrste kao što su: ljekovita kadulja ( žalfija), vrijesak, smilje, dubčac, majčina dušica, gospina trava (kantarija), kunica (stolisnik), apta (burjan), matičnjak ili maca trava, jasenjak ili milogled, ljubičica mirisava, maslačak, moravka, (reprovac ili brđanka), rusomača, divizma, jagorčika visoka, sljez, vodopija (cikorija), zečji trn ili gladišika.
Životinjski svijet, područja Dobrkovića, prije je bio mnogo bogatiji i raznovrsniji nego danas. Točni uzroci nestajanja nekih vrsta životinja, a naročito ptica nisu posve poznati.
Mogući uzroci tog nestanka su poremećaji u ekosustavima, izazvani onečišćenjem okoliša, kiselim kišama, pesticidima i pretjeranim lovom i nepoštivanjem lovostaja od strane lovaca.
Od sisavaca, danas možemo naći na tlu: zeca, jazavca, vuka, divlju svinju, ježa, a na drveću vjevericu i puha.
Ptice su nešto brojnije i raznovrsnije, ali ne kao prije, jer su neke vrste potpuno nestale. Uglavnom nalazimo u šumi: (dupljašice) žunu i djetlića, (pjevice) kreju (šojku) crnog kosa, kukavicu, pupavca, grlicu, slavuja, sjenicu, grmušu i crvendaća i neke grabljivice, kao što su: jastreb, vjetruša (dnevne grabljivice), i malu sovu (ćuka) i veliku sovu ( sovu ušaru) noćne grabljivice- „marijića psetenja“.
Na livadi možemo naći ševu.
Lisica
Od gmazova se mogu vidjeti gušteri obična gušterica, zelembać, i beznogi gušter- blavor, zmije –otrovnice poskok i šarka ili riđovka (crnostrik i plavostrik), neotrovnice- smuk i bjelouška (uz vodu).
Plavostrik – riđovka
Kornjače (čančara) u manjem broju, pretežno u kamenjaru. U posljednje vrijeme broj jedinki, pojedinih vrsta sisavaca, ptica i gmazova jako se smanjio i prijeti im potpuni nestanak. Potpuno su do sada nestale neke ptice ( svraka, jarebica i grabljivice kao što je orao strvinar ili lešinar (mrcinjaš) koje su u ovom kraju bile dosta brojne.
Neke od njih, pretjerano su lovljene, a neke su otrovane, što je dovelo do njihovog prorjeđivanja i nestanka. Zbog nestanka nekih vrsta ptica pjevica povećao se broj raznih štetnih kukaca koji nanose dosta štete u šumi, na livadi, voćnjaku, njivi vrtu, pa se danas protiv njih ljudi uglavnom bore kemijskim sredstvima (pesticidi), jer se smanjio broj njihovih prirodnih neprijatelja, koji se njima hrane.
Divizma
Smilje
Sikavica – čkalj
Kopriva
Smokva
Orah
Tilovina – endemska vrsta
Glog
Hrast medunac
Jasen
Crni sljez
Cikorija – konjogriz
kadulja je jakoo jakoo dobra biljka za caja i jakoo je ljekovita i nana je istoo po mome ukusu najbolja i jako lijepo mirise
sta je dobro za kasalj
Imam jedno pitanje:
Koja je ljekovita biljka koja se proizvodi u nizinskom dijelu Republike Hrvatske?
Voljela bih da mi netko odgovori.
Hvala.❤️
lepa zmija 😛
koje su ljekovite biljke u brežuljkastom zavičaju? 🙂
Pre super
ŽŽŽŽŽŽŽŽELMBBMBKNNŽŽŽŽŽŽŽ