U oči blagdana sv. Ante u mostarskoj galeriji Aluminij promovirano drugo dopunjeno izdanje glazbeno – likovne notne zbirke MISA prof. Živka Ključe u nakladi HKD Napredak iz Mostara. Ovo duhovno glazbeno djelo namijenjeno je muškom a cappela zboru, koji čuva tradiciju pučkog i glagoljaškog pjevanja. Dugogodišnjim prikupljanjem i istraživanjem rasutog pučkog glazbenog biserja neretvanske doline, autor je pretočio u velebno djelo suvremene glazbene zbilje. Ilustracije slikarice Silve Radić na mističan način uranjaju u puninu (ove) božanske glazbe.
Karin Grenc „Prinesi prst ovamo i pogledaj mi ruke!“ Ivan 20,27
Prvo izdanje glazbeno likovne mape MISA u nakladi MH Široki Brijeg, promovirano je u Franjevačkoj galeriji na Širokom Brijegu u veljači 2010.godine. MISU je u Zavodu sv. Obitelji u živo predstavila klapa Nostalgija. U predstavljanju drugog izdanja MISE sudjelovali su: dr. Ivana Tomić – Ferić, Ivan Vukoja prof. i sam autor.U glazbeno dijelu programa nastupili su: ženska klapa Ar’ja iz Mostara i muška klapa Sv. Nikola iz Metkovića.…„ Nošena Domagojevom, Zvonimirovom ili nekom drugom kraljevskom lađom, ili brodicom ribara i zaljubljenika u vode i obale „najlipšeg mora na svitu“, plove nova suzvučja i melodije darovane „crikvi“, konobi, žalu, pučini i Suncu pod kojim se, u pratnji slikarskih vizija, sreću starina i svježina, podsjećanje i novina, prokušanost u trajanju i lepršavost u nastajanju… U „pismi glagoljici okićenoj“ utjelovljeno je junaštvo i uznositost Domagojevih mornara, sjeta Zvonimirovih zbunjenika, prkos i nada Svačićevih gubitnika, pobožnost i žilavost priprosta puka i njegovih duhovnih pastira koji su pomoću glagoljskih slova stvarali pohranu duha naroda i podneblja u kojem prebiva Riječ tijelom postala i pod kojom plime nebeske uzdižu razinu svakodnevice na pijedestal susretišta ljudskog postojanja s vjerom u zagrobni život, dok životne lađe , u čija jedra pušu i vjetrovi glazbe , plove k Onome u kojem nema mijene ni sjene promjene (Jak 1,17)“. …
Fra Vendelin Karačić
Klapa A’rja iz Mostara
…“Sve je, dakle upućivalo da se radi o pravoj stvari. Ipak, pravo me iznenađenje dočekalo tek na prvoj čitaćoj probi. Naime, mirni Gospodine smiluj se, s razmjerno očekivanim inciptom i logičnim melodijskim razvojem bio je očekivano prekinut kontrastnim duetom basa i baritona u Kriste, smiluj se, a razgalila me i smirena coda krasne progresije smirujućih harmonija, začinjena trunčicom polifonije koja samo pojačava osjećaj spokoja. Očito, radilo se o djelu koje nije rutinska klapska harmonizacija pitke melodije u narodnom stilu, već o temeljito osmišljenoj strukturi u kojoj svaki ton ima svoje jasno mjesto i ulogu u stvaranju željenog ugođaja….
Klapa Sv. Nikola iz Metkovića
S lijeva na desno sjede: maestro Živko Ključe, predstavljači: Ivan Vukoja prof, dr. Ivana Tomić – Ferić i moderator Vanja Gavran prof.
…Nakon praizvedbe , Klapska misa je prema očekivanjima nastavila intenzivno živjeti u našem repertoaru u nekoliko oblika. Najčešće je bila integralnim dijelom liturgije, cijela ili u pojedinim stavcima. Posjetila je Freiburg u Njemačkoj 2002. Te daleku Australiju 2004., gdje je našim iseljenicima načas vratila slike Domovine pred oči. Izvedena je i na misi zahvalnici povodom završetka Festivala dalmatinskih klapa u Omišu, mislim 2000.g. Najčešće smo je ipak izvodili u Zagrebu, primjerice u svetištu sv. Antuna Padovanskog na sv. Duhu 2002. I 2005., u gornjogradskoj crkvi sv. Katarine 2006., 2009. I 2011., u crkvi sv. Josipa na Trešnjevci 2009. u crkvi Gospe Lurdske u Zvonimirovoj 2011.g.
U više navrata posjetila je najvažnija Gospina svetišta u Hrvata, Majku Božju Trsatsku 2003. i 2009., Međugorje i Široki Brijeg 2010. te Majku Božju Bistričku 2006., 2007., 2009., i 2012.g. Najljepšu kritiku dobili smo za koncertnu izvedbu u šibenskoj katedrali sv. Jakova 2001.: Tonko Ninić za taj je koncert rekao u Vjesniku sljedeće: „Prošlog ljeta slušao sam u šibenskoj katedrali klapu Nostalgija i ona me prikovala za zid“…Tu su još i mnogi drugi koncerti. Marko Rogošić
Nazočili smo onom najboljem, što je iznjedrila dalmatinska tradicijska glazbena baština.
Dragi Dobrkovčani Hvala Vam Na Svemu .
Vaš živko ključe
živi , naš profesore.
Vidiš da te dobrkovćani nisu zaboravili.možda te i vrate, .. možda dođu neki novi klinci, i bolja vrimena za kulturu. dođi na kavu, bit će i koji kolačić.
Bilo bi lijepo da se uz moje slike pojavilo negdje i moje ime, a ne umjetnice čije ni jedne slike nema…nije se fino kitit tuđim perjem….no, ono što je dobro ipak se primjeti, šteta šta to ne prati i pravda
Draga moja prijateljice KARIN , Tvoj prijatelj Živko Ključe nije zatajio tvoje ime . U impresumu se nalazi da je Karin Grenc izradila naslovnicu i zadnju sliku tj. korice, a što se tiće predstavljača oni su se usredotočili na slike unutar zbirke koje se nalaze kao pratnja dijelovima MISE . Naravno ja ne mogu određivati predstavljačima što će oni govoriti i što će tisak zabilježiti, a sve generalije se nalaze /ponavljam / u impresumu. Prvom prilikom kad budem išao u SPLIT donosim primjerke za tebe,pa se tako nadam da tvoje riječi neće ovako zvučati kada pogledaš cijelu notnu zbirku.
Povratni ping: Zbirka „Stare pisme s ušća Neretve” ugledale javnost - Apolitični